субота, 11. април 2015.

Četvrta predstonica

         ...   Ulazak u Sirmijum jednu od četri  predstonice Rimskog carstva za svakog varvara je predstavljao doživljaj. Velelepne građevine tu na obodu Rimskog carstva su činila da se čovek svojevoljno pokori civilizaciji ljudskog uma koji je stvorio sva ta kupatila, akvadukt koji je dovodio  vodu sa fruške gore, i veliku arenu gde je i moćni spartak prvi put kao gladijator nastupao.
       
        Sirmijum po kom danas citava oblast nosi ime (Srem) je nastao
u 4 veku pre nove ere i naseljavali su ga Iliri i Kelti. Drugom polovinom prvog veka pre nove ere pokorili su ga rimljani u osvajačkoj kampanji na Iliriju, kasnije carsku rimsku provinciju.  Zahvaljujuci rekama na kojima leži grad ima veliki znacaj kao luka na reci savi i dobija moć i povremo je reѕidencija careva i jako uporište rimskih legionara. Punih 500 godina grad je bio i rastao u rukama rimljana dok to nisu prekinuli varvarki napadi i konacno ga dotukli avari 505. Godine.
     
ARTEMIDA 
           Artemida, boginja lova je bila zaštitnica grada je po predanju vojnicima u gradu davala jake stitove da izdrže sve borbe i da cuvaju grad. O ulozi svetih ličnosti grada negovore samo paganska predanja nego i rana hrišćanka. Apostol Pavle je svoje širenje hrišćanstva započeo baš ovde ovde u mracnim uličicama i kućama siromašnih ljudi.

          Istoričar Armijan Mircelin je grad na ušću reke bosut i Save nazvao  ,, Slavnom i mnogoljudnom majkom svih gradova".  Grad je u jednom trenutko brojao preko 100.000 ljudi što odgavara veličini i moći današnjeg londona, što ga cini pravim megapolisom svog doba. O jačini i pivrženosti rimskoj upravi govori da jedini pored rima regrutni centar pretorijanske garde bio baš ovde u Sirmijumu.  Mnogi varvarski mladići u potraѕi za sigurnijim i boljim životom  su dolaѕili baš ovde da se prijave za nju ili u legionare.

       Okruženje grada je bilo plodno i močvarno, na obližnjoj planini, Fruškoj gori uzgajala se vinova loza kao i danas. A u močvarnom delu koju je reka sava pravila lovili su dabrove i ptice, takođe se i puno lovila riba. U okolnm hrastovim šumama seklo se drvo i koristilo za izgradnju rimskih brodova koji au prevozili ljude i robu savom i dunavom.

     Put dalje uz savu vodi do taurunuma koje je i često pod različitom vlašću sa singidunom činio jednu celinu.Nalazi se na bregu iznad dunava  i imao malu luku ispod grada, često je bio povezan mosotvima sa drugom stranom.  ….


....I tako se na brodu preko ušća save i dunava ide do Singidunuma ...

Нема коментара:

Постави коментар